Keramzyt w budownictwie

Stosunkowo nowym surowcem w budownictwie jest zyskujący szybko na popularności keramzyt. Jego produkcja (która nawiasem mówiąc jest stosunkowo prostym procesem, nie powodującym przy tym powstawania dużej ilości odpadów) upowszechniła się na początku XX w Stanach Zjednoczonych. Później to kruszywo budowlane upowszechniło się w Skandynawii, a w latach 70-tych ruszyła polska, krajowa produkcja i to oparta na pozyskiwanym w lokalnie surowcu. Keramzyt powstaje bowiem w wyniku wypalania gliny w wysokiej temperaturze. W czasie tego procesu znacznie zyskuje na objętości, tworząc kulki różnej średnicy. Można nabyć keramzyt określonej frakcji, zależnie od potrzeb. Keramzytowe kulki mają porowatą strukturę wewnętrzną, zatrzymując znaczne ilości powietrza, ale ich zewnętrzna powłoka jest niezwykle trwała i twarda. Sprawia to, że to kruszywo budowlane jest zarówno lekkie, jak i niezwykle wytrzymałe.

Keramzyt znajduje zastosowanie przede wszystkim jako materiał izolacyjny. Jego właściwości izolacyjne są co prawda nieco gorsze od powszechnie stosowanego styropianu (trzeba zastosować grubszą warstwę keramzytu, żeby osiągnąć taki sam efekt, jaki daje warstwa styropianu). Niemniej w określonych sytuacjach mimo konieczności zastosowania grubszej warstwy izolacyjnej, takie rozwiązanie (keramzyt) okazuje się konkurencyjne cenowo, czy wręcz tańsze. Keramzytem możemy ocieplić m.in. stropodachy, stropy, podłogi, ale nadaje się on także do pionowej izolacji ścian. Stanowi nie tylko izolację termiczną, ale też całkiem skutecznie wycisza.

Zastosowanie tego kruszywa budowlanego nie kończy się jednak na tworzeniu warstw izolacyjnych. Z użyciem keramzytu produkuje się specyficzny rodzaj betonu, zwany keramzytobetonem. W formie bloczków może posłużyć do wznoszenia ścian nośnych i działowych. Domy z keramzytu to jeszcze pewnego rodzaju nisza na rynku, ale tego typu konstrukcje niewątpliwe mają swoje zalety.

Liczne zalety ma też zresztą sam keramzyt. Wspomniano, że jest to kruszywo bardzo lekkie i trwałe. Na tym jednak nie koniec plusów. Keramzyt jest odporny na działanie wilgoci i niepalny. Nie imają się go też grzyby, ani owady i gryzonie. Postać lekkiego granulatu sprawia, że jest łatwy w transporcie.

Keramzyt to kruszywo budowlane, które z pewnością jeszcze nie zyskało należnej sobie pozycji na rynku i można się spodziewać, że będzie coraz bardziej ceniony w budownictwie. Łatwa i mało szkodliwa dla środowiska produkcja, wszechstronne zastosowanie zdają się otwierać keramzytowi drogę do sukcesu.

One thought on “Keramzyt w budownictwie

Dodaj komentarz