Gdzie są wymagane drzwi przeciwpożarowe?

Na montaż drzwi przeciwpożarowych decydują się osoby prywatne oraz właściciele budynków użytku publicznego. Ważne jest jednak zaznaczenie faktu, że w części z tych obiektów ich posiadanie jest nakazane przez prawo.
Dowiedz się, gdzie są wymagane drzwi ppoż.

Drzwi przeciwpożarowe

Odpowiednie drzwi przeciwpożarowe zwiększają w dużym stopniu bezpieczeństwo użytkowania danego obiektu. W razie wybuchu pożaru oddzielają go od pomieszczenia, które zabezpieczają i ograniczają jego przenoszenie się w dalszą część budynku. Wpływają również na opóźnienie rozprzestrzeniania się dymu.

Drzwi przeciwpożarowe najczęściej znajdują się w budynkach przemysłowych oraz miejscach narażonych na wybuch pożaru.

W przypadku pożaru zapewniają bezpieczniejszą ewakuację osób znajdujących się w obiekcie.

W odróżnieniu do zwykłych drzwi do ich produkcji nie wykorzystywane są materiały łatwopalne. Poza podstawową funkcją ochrony przed ogniem są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Część lokalizacji, w których umieszczane są drzwi ppoż to miejsca, które muszą je posiadać żeby spełniać warunki PPOŻ, np. na klatkach w budynkach mieszkalnych typu bloki.

Drzwi ppoż w domach prywatnych

Drzwi przeciwpożarowe pozwalają na zachowanie większego bezpieczeństwa w domach prywatnych.

Montowane są m.in przy pomieszczeniach typu kotłownia. Wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko pożaru ich montaż może dać nam cenne chwile na bezpieczne opuszczenie miejsca zagrożenia.

Ponadto regulacje prawne określają, że muszą znajdować się w przejściu pomiędzy garażem, a domem wielorodzinnym.

Drzwi ppoż nie tylko chronią ludzi i pozwalają na sprawniejszą ewakuację, ale również są barierą na działanie ognia w pomieszczeniach z cennymi rzeczami np. bibliotekach domowych.

Przeciwogniowe drzwi w miejscach publicznych

Drzwi stalowe o odpowiedniej odporności ogniowej są wymogiem w budynkach użyteczności publicznej oraz w obiektach, gdzie występuje duże natężenie ruchu.

Właściciele takich obiektów jak biura, hale produkcyjne, szkoły itp. mają obowiązek zamontować je w swoim budynku. Spotkamy je również na lotniskach, dworcach oraz w metro.

Muszą znajdować się na drodze ewakuacyjnej, ponieważ to właśnie one będą stanowiły barierę, która zabezpieczy ludzi uciekający przed pożarem. Co ważne, takie drzwi nie powinny być zamykane.

Najlepiej będą chroniły przed rozprzestrzenianiem się ognia, kiedy będą umiejscowione na początku drogi ewakuacyjnej lub klatki oraz na jej końcu. Takie rozstawienie pozwala na odcięcie niebezpiecznej części.

Wejdź na stronę https://sklep-ppoz.pl/drzwi-przeciwpozarowe i poznaj producenta drzwi, które posiadają wszelkie potrzebne atesty żeby zapewnić bezpieczeństwo.