Jak używać pistoletu natryskowego do malowania?

Pistolet do malowania, przedmiot, którego nie może zabraknąć w Twoim domu. Dzięki temu przydatnemu urządzeniu z łatwością pomalujesz ściany lub przedmioty w swoim domu. Jak sama nazwa wskazuje, służy do szybszego i łatwiejszego malowania. Nazywa się go pistoletem posiada taki kształt, choć w tym przypadku strzela farbą. Pozwala pokryć farbą dowolną powierzchnię w sposób jednolity, uzyskując wysoką jakość wykończenia.
W tym sensie korzystanie z pistoletu lakierniczego nie jest trudne, ponieważ praktycznie cała praca jest wykonywana przez to urządzenie. Obecnie istnieje wiele marek, które mają różne modele pistoletów lakierniczych w swoim katalogu. W rzeczywistości istnieją zarówno profesjonalne pistolety lakiernicze, jak i domowe pistolety lakiernicze. Pamiętaj jednak, że aby z nich korzystać, będziesz potrzebował trochę praktyki i umiejętności, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Rodzaje pistoletów natryskowych.

Istnieją różne kryteria stosowane do klasyfikacji różnych typów pistoletów lakierniczych dostępnych na rynku. W zależności od położenia zbiornika z farbą, rodzaju dyszy, wielkości pistoletu.
1. Grawitacyjny pistolet natryskowy.
Grawitacyjny pistolet natryskowy ma swój zbiornik na farbę w górnej części pistoletu. Nazywany jest on grawitacyjnym pistoletem natryskowym, ponieważ farba spływa ze zbiornika do korpusu pistoletu i do dyszy pod wpływem grawitacji. Ten typ pistoletu natryskowego jest doskonały do uzyskania delikatnego wykończenia lub do malowania lakierów. Grawitacyjny pistolet natryskowy pracuje przy niższym ciśnieniu, co pomaga generować mniej mgły farby w powietrzu, a pistolet grawitacyjny bardzo dobrze wykorzystuje farbę.
2. HVLP.
Pistolet HVLP jest bardzo podobny do pistoletu grawitacyjnego. W rzeczywistości jest on często określany jako grawitacyjny pistolet natryskowy HVLP. Różnica polega na tym, że pistolety natryskowe HVLP mają inną mechanikę części wewnętrznych. W tym przypadku, wewnętrzne części są zaprojektowane i opracowane w celu poprawy wydajności podczas procesu malowania, zmniejszając straty farby z powodu dyspersji nawet o 75%.
3. Pistolet natryskowy ssący.
Zasysający pistolet natryskowy wyraźnie różni się wizualnie od grawitacyjnego pistoletu natryskowego. Zbiornik na farbę znajduje się w dolnej części korpusu pistoletu natryskowego, natomiast w przypadku pistoletu grawitacyjnego zbiornik na farbę znajduje się w górnej części. Ponieważ farba znajduje się w dolnej części korpusu pistoletu, korpus musi zasysać farbę do dyszy. W zamkniętym kanale, gdy powietrze przechodzi przez mniejszy przekrój, jego ciśnienie maleje, a prędkość wzrasta. Podczas wykonywania prac malarskich przy użyciu pistoletu natryskowego ssącego należy wziąć pod uwagę wielkość zbiornika, tak aby była ona odpowiednia do wielkości wykonywanych prac, co pozwoli na sprawne przeprowadzenie procesu.
4. Pistolet hybrydowy.
Hybrydowy pistolet natryskowy, często znany również jako pistolet trans-tech, pracuje pod wyższym ciśnieniem niż pistolet HVLP. Charakteryzuje się on jednak takimi samymi oszczędnościami w zużyciu lakieru i takimi samymi zaletami jak pistolety natryskowe HVLP.
5. Pistolet elektrostatyczny.
Elektrostatyczny pistolet natryskowy jest uziemiony i elektrostatycznie naładowany w swojej emisji do wykonywania zadań malarskich. Zazwyczaj pistolety elektrostatyczne zawierają proszek, który jest używany do malowania poza samą kabiną. Pył, który nie przylgnął do obrabianej powierzchni, może zostać zebrany i ponownie wykorzystany w celu dalszej oszczędności farby.

Jaki jest najlepszy pistolet lakierniczy na rynku?

Być może zastanawiasz się, którego pistoletu do natryskiwania użyć lub który z nich jest najlepszy. Odpowiedź jest różna. Nie ma jednego pistoletu lakierniczego, który jest lepszy od drugiego, wszystko zależy od rodzaju pracy, którą chcesz wykonać, rodzaju farby, którą chcesz użyć, powierzchni, na której musisz pracować i wielkości pracy.
Obecnie pistolety natryskowe HVLP są powszechnie stosowane do lakierowania lakierami wodnymi, natomiast hybrydowe pistolety natryskowe, znane również jako pistolety trans-tech, są używane do lakierów na bazie rozpuszczalników oraz do prac lakierniczych. Ponadto, nawet jeśli pistolety lakiernicze są zgodne z przepisami BHP, nigdy nie jest złym pomysłem stosowanie środków ochronnych, takich jak specjalne gogle i maska na twarz.

Zalecenia dotyczące stosowania pistoletów lakierniczych.

1. Zanim zaczniesz malować, weź pod uwagę, które części pomieszczenia chcesz chronić przed farbą.
2. Jest to ważne, ponieważ pistolet natryskowy może rozpryskiwać krople farby w najbardziej nieoczekiwanych miejscach.
3. Przed rozpoczęciem pracy, trzeba będzie pokryć swoje meble lub przedmioty, tak aby nie plamić ich farbą.
4. Należy pamiętać, że jeśli zabarwisz meble lub ściany farbą, oznacza to dużo więcej pieniędzy, ponieważ będziesz musiał oczyścić miejsce, w którym to urządzenie jest używane.
5. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że jeśli nie oczyścić miejsce, farba nie będzie w stanie przylegać do obszaru, w którym będzie malowane i ostateczna praca będzie gotowy.
6. Przed rozpoczęciem malowania należy ocenić miejsce, w którym się maluje. Na przykład, jeśli wykonujesz pracę na zewnątrz, wiatr będzie miał wpływ na sposób pracy, ponieważ będzie odchylać cząsteczki farby.
7. Jeśli farba, której używamy jest zbyt gęsta, będzie to miało wpływ na pistolet natryskowy, ponieważ prawdopodobnie się zatka.
8. Na czas malowania pistoletem natryskowym, należy przykryć miejsca, które chcesz chronić taśmą maskującą.
9. W zależności od rodzaju farby, którą zamierzasz zastosować w danej chwili, ruch pistoletu powinien być równoległy do ściany oraz ruchy płynne i zdecydowane. Nie musisz ruszać nadgarstkiem.
10. Aby prawidłowo malować, należy poruszać się z pistoletem natryskowym, tak aby farba była równomiernie rozprowadzana.
11. Kiedy przesuwasz pistolet, rób to równomiernie i z tą samą prędkością przez cały czas, nie zatrzymując się w żadnym miejscu malowanego obszaru, aby nie przeciążyć farby.

Z czego składa się pistolet natryskowy?

Kiedy mówimy o pistolecie natryskowym, musisz znać niektóre z jego części, aby wiedzieć, jak to działa. Oto niektóre z nich.
1. Zbiornik farby.
Tutaj umieścisz farbę, która ma być użyta. Niektórzy ludzie, którzy są w tym ekspertami, nazywają to zbiornikiem na farbę. Im większy i bardziej przestronny obszar roboczy, tym więcej farby będziesz potrzebował. Ich pojemność wynosi zazwyczaj od litra do 2 litrów.
2. Regulator przepływu.
Zawór ten ułatwia regulację farby, tak że farba, która wyjdzie z dyszy pistoletu natryskowego jest regulowana przez spust lub uchwyt.
3. Dysza.
Jest to miejsce, z którego wychodzi farba. Jego wielkość zależy od rodzaju pistoletu lakierniczego. W zależności od tego dysza będzie większa lub mniejsza, tak aby można ją było dostosować do różnych rodzajów farb i konsystencji.

Konserwacja i czyszczenie.

Żywotność pistoletu lakierniczego może być przedłużona przez staranną konserwację i czyszczenie. Konserwacja i czyszczenie pistoletu lakierniczego nie jest skomplikowane. Wymagają one jednak trochę czasu i cierpliwości, aby były wykonane prawidłowo, ponieważ każda część pistoletu natryskowego musi być rozmontowana, wyczyszczona i nasmarowana jedna po drugiej. Czyszczenie pistoletu natryskowego jest niezbędne, aby uniknąć ewentualnego zatkania. Ważne jest, aby właściwie korzystać z pistoletu natryskowego oraz przeprowadzać prawidłową konserwację i czyszczenie, aby pistolet natryskowy służył nam przez wiele lat.