dom

Rzeczy do ponownego wykorzystania w domu

W domu możemy ponownie wykorzystać i używać różnych rzeczy – od resztek jedzenia po szczoteczki do zębów, plastikowe butelki i kawałki drewna. Zobaczmy, w jaki jeszcze sposób możemy je zastosować.

Kawa

Po zaparzeniu kawy mielonej wszyscy jesteśmy winni wyrzucania resztek. Możemy jednak ponownie wykorzystać fusy z kawy w naszym ogrodzie. Kawa bogata jest w azot i fosfor, dzięki czemu stanowi doskonały nawóz dla roślin. A poza tym przyczynia się do odprowadzania wody.

Inną opcją ponownego użycia fusów z kawy jest przekształcenie ich w peeling do skóry. Można to zrobić, mieszając fusy z kremem nawilżającym lub żelem pod prysznic.

Herbata ziołowa

Większość z nas ma w swoich szafkach pudełko naparów w torebkach herbaty. Po użyciu torebki nie wyrzucajmy jej, tylko użyjmy ponownie.

Herbata może działać jako nawóz dla roślin, jeśli wysypiemy jej zawartość i zmieszamy z glebą. W ten sposób nie tylko dostarczymy roślinom składników odżywczych, ale także zachęcimy je do wzrostu.

Szczoteczka do zębów

Eksperci w zakresie zdrowia jamy ustnej zalecają wymianę szczoteczki do zębów co 3-4 miesiące. Oznacza to, że jedna osoba używa około czterech szczoteczek rocznie.

Jeżeli włosie na szczoteczce nadal jest jędrne, możemy dać jej drugą szansę, używając włosia do czyszczenia. Stare szczoteczki do zębów świetnie nadają się do czyszczenia trudnych miejsc, takich jak fugi między płytkami. Możemy także użyć jej do czyszczenia podeszwy buta, gdy jest zabłocona.

Stare ubrania i ręczniki

Inne przykłady rzeczy, które można w prosty sposób wykorzystać ponownie, to stare ubrania i ręczniki. Z biegiem lat – z powodu regularnego użytku – ubrania i tekstylia ulegają zniszczeniu, zużyciu lub poplamieniu. W takim przypadku istnieje wiele możliwości ich ponownego wykorzystania.

Na przykład, możemy stworzyć poszewki na poduszki ze starych koszul lub zrobić urocze legowiska dla zwierząt. Stare ręczniki mogą nam zastąpić ściereczkę kuchenną lub posłużyć do osuszenia psa po kąpieli. Możemy z nich również stworzyć kapcie do noszenia po wyjściu spod prysznica.

Butelki plastikowe

Plastikowe butelki to jedna z najciekawszych rzeczy, które wszyscy możemy ponownie wykorzystać, ponieważ są łatwo dostępne. Po wypiciu soku lub napoju bezalkoholowego możemy zrobić piękne doniczki, aby ożywić swój ogród. Wystarczy obciąć butelkę na żądanej wysokości, wykonać kilka otworów na dnie, aby odprowadzić wodę, a potem udekorować według własnych upodobań. Doniczka gotowa!

Innym pomysłem na ponowne wykorzystanie plastikowych butelek jest stworzenie miski na wodę dla zwierzaka. Jest to szybka, łatwa i tańsza alternatywa dla tradycyjnej miski dla zwierząt.

Czasopisma i gazety

Papier z czasopism i gazet można z łatwością wykorzystać ponownie. A czy wiedzieliście, że gazeta to także genialny sposób na czyszczenie luster i szkła? Czasopisma i gazety możemy też wykorzystać jako ekologiczny papier do pakowania prezentów.

A jeśli mamy zwierzęta, arkusze gazet mogą służyć jako ochraniacze na podłogę. Tym sposobem można łatwiej posprzątać bałagan, jaki może spowodować nasz zwierzak. Po prostu rozłóżmy na podłodze kilka arkuszy gazety, aby wchłonęły nieczystości.

Tablice drewniane

Drewniane deski, listewki i inne elementy drewniane można ponownie wykorzystać i dostosować do własnych potrzeb. Przykładowo, świetnie sprawdzą się jako półki, które możemy też pomalować na ulubiony kolor.

Na koniec warto też dodać, że w naszym domu może znajdować się znacznie więcej rzeczy do ponownego wykorzystania. Warto przyjrzeć się naszym domowym skarbom i włączyć kreatywność, aby sprawdzić, w jaki jeszcze inny sposób możemy użyć niektórych z nich.