Zagęszczarka. Jak wybrać odpowiedni model?

Zagęszczarka gruntu należy do najważniejszych maszyn budowlanych. Jej zadaniem jest nadanie podłożu odpowiednich parametrów, co szczególnie duże znaczenie ma przy pracach brukarskich. Co trzeba wiedzieć o tego typu urządzeniach? Najważniejsze związane z tym zagadnieniem kwestie wyjaśniamy wspólnie z e-sklepem Norwit.pl.

Zagęszczarka płytowa i do kostki brukowej – niezbędne do wielu prac budowlanych

Zagęszczarka do kostki brukowej pozwala na opracowanie podłoża w ten sposób, by to miało parametry pożądane przy wykonywaniu konkretnych prac. Może być użyta do zagęszczania ziemi, piasku, betonu, asfaltu lub innych rodzajów podłoża. Jej użycie największe znaczenie ma na terenach, na których grunt ma niejednolitą budowę. Dzięki zagęszczarce możliwe jest zlikwidowanie nierówności i zapewnienie odpowiedniej gładkości.

Zagęszczarka rewersyjna Wacker Neuson BPU 3050 A

Zagęszczarka – jak wybrać? Głębokość zagęszczania, wydajność powierzchniowa i inne parametry

Poszczególne modele zagęszczarek są opracowywane pod kątem różnych zastosowań. O tym, czy dany model sprawdzi się w danym przypadku, decydują przede wszystkim:

  • moc silnika i jego rodzaj;
  • wydajność oznaczające liczbę uderzeń na minutę;
  • prędkość robocza określająca długość odcinka, który można opracować w ciągu minuty;
  • szerokość płyty roboczej;
  • tryb pracy: jedno- lub dwu kierunkowy (zagęszczarka rewersyjna). W większości przypadków sprawdzi się zagęszczarka jednokierunkowa. Zagęszczarki rewersyjne znajdują zastosowanie przy budowie traktów asfaltowych, chodników i torów kolejowych. Do tej grupy zalicza się np. model Wacker Neuson BPU 2540 A. Dzięki kompaktowej budowie sprawdza się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z ograniczoną ilością miejsca. Jego atutem jest też łatwiejszy transport. Zagęszczarki jednokierunkowe cechują się prostszą konstrukcją, mniejszą masą i niższą ceną.

Zagęszczarka rewersyjna Weber CR 9 CCD 2

Zagęszczarka podłoża – jaka marka?

Nie bez znaczenia jest też to, jaki producent odpowiada za produkcję zagęszczarki. By mieć pewność co do długiej i bezproblemowej eksploatacji, a także dostępności części zamiennych, warto wybierać między innymi modele następujących marek:

Zagęszczarka spalinowa czy elektryczna? Która będzie najlepsza?

Jeśli chodzi o rodzaj napędu, zagęszczarki gruntu dostępne są w dwóch podstawowych wariantach. Są to modele elektryczne oraz spalinowe. Ze względu na brak przewodu zasilającego, bardziej wszechstronne są te drugie. Pozwalają one prowadzić prace nawet w miejscach, w których nie ma dostępu na sieci elektrycznej i niemożliwe jest użycie agregatu prądotwórczego. Nie bez znaczenia jest też możliwość ich używania w mokrych warunkach. Taki jest m.in. model Wacker Neuson DPU 6555 HEH. Poza uniwersalnością, cechuje się wytrzymałą konstrukcją i wydajnością powierzchniową na 1200 m²/h. Dzięki temu doskonale sprawdzi się np. przy budowie parkingów lub dróg.

Zagęszczarki gruntu – nie może ich zabraknąć na placu budowy. Kup na Norwit.pl

Klienci szukający zagęszczarki do kostki brukowej mogą zapoznać się z ofertą przygotowaną przez sklep internetowy Norwit.pl. Znajdą w niej szeroki wybór modeli renomowanych producentów – np. zagęszczarki Bomag. Sklep online Norwit.pl oferuje konkurencyjne ceny oraz sprawną wysyłkę. Klienci wybierający sklep Norwit.pl mogą ponadto liczyć na fachową pomoc w doborze modelu najlepiej dopasowanego do ich potrzeb.