Dlaczego warto robić kursy na ładowarki teleskopowe?

Stosowane głównie w rolnictwie ładowarki teleskopowe zyskują coraz większą popularność. Poza braną agro można je coraz częściej spotkać między innymi na placach budowy i w zakładach produkcyjnych. Mogą być używane do różnych prac, w tym do przenoszenia ciężkich ładunków np. z ciężarówek, sprzątania placów, a nawet do odśnieżania. Czytaj dalej, a dowiesz się, dlaczego ukończenie kursu na ładowarki teleskopowe może być dobrym pomysłem na rozpoczęcie nowej ścieżki Twojej kariery zawodowej!

Ładowarki teleskopowe – co to takiego?

Ładowarki teleskopowe to wielofunkcyjne maszyny służące do podnoszenia, przenoszenia i układania materiałów, od cegieł i żwiru po drewno. Podczas gdy wózki widłowe są jednowymiarowe pod względem możliwości poruszania się, ładowarki teleskopowe są w stanie poruszać się po przekątnej, umożliwiając im podnoszenie i transportowanie ładunków, których nie byłby w stanie podnieść standardowy wózek widłowy.

Dzięki napędowi na cztery koła, ładowarki teleskopowe mogą pracować zarówno na drodze, jak i poza nią. Natomiast za sprawą solidnych opon, w które zostały wyposażone, są w stanie bez problemu poruszać się po nierównym terenie – często spotykanym np. na placach budowy, i to podczas transportu ciężkich ładunków.

Kursy na ładowarki teleskopowe i powody, dla których warto je ukończyć

Pierwszym i najbardziej oczywistym argumentem ze wszystkich jest oczywiście kwestia prawna. Spójrzmy prawdzie w oczy, istnieją zasady i przepisy, które muszą spełnić wszyscy operatorzy, niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem, czy też prowadzisz działalność na własny rachunek. Jeśli używasz ładowarek teleskopowych w miejscu pracy, musisz być w stanie udowodnić, że przeszedłeś odpowiednie szkolenie w zakresie obsługi, bezpieczeństwa i odpowiednich warunków pracy. Co prawda są pracodawcy, którzy zezwalają pracownikom z innymi uprawnieniami — np. na wózki widłowe zasiąść za kółkiem ładowarki, jednak w ten sposób nie tylko łamią przepisy, ale także narażają bezpieczeństwo swoich pracowników.

Odkładając na chwilę zdrowie i bezpieczeństwo na bok, warto również pamiętać, że wyszkoleni pracownicy są lepszymi pracownikami. Pamiętaj także, że ukończone kursy na ładowarki teleskopowe, wózki widłowe czy inne sprzęty dają Ci szanse na szybsze pięcie się po szczeblach kariery.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat kursów, odwiedź np. stronę https://www.riwal.com/poland/pl-pl/szkolenia/pozostale/ladowarki-teleskopowe gdzie dowiesz się między innymi, jak wyglądają szkolenia na ładowarki teleskopowe, wózki widłowe, a nawet wirtualny symulator jazdy na podnośniku.

Dla kogo uprawnienia na ładowarki teleskopowe?

Czy każdy może zostać uczestnikiem i zdobyć uprawnienia na operatora ładowarek teleskopowych? Odpowiedź brzmi: tak! Praktycznie nie ma żadnych przeszkód, abyś mógł wziąć udział w szkoleniu. Możesz próbować swoich sił, nawet jeśli nigdy nie miałeś styczności z podobnym stanowiskiem. Jedyny warunek, który musisz spełnić to ukończone 18 lat.

Zastanów się, bo warto! Dzięki uprawnieniom na operatora ładowarek teleskopowych drzwi wielu firm także zagranicznych mogą stanąć przed Tobą otworem!