Jak oświetlić basen. 5 prostych kroków.

Basen jest w centrum uwagi w każdym ogrodzie i nawet jeśli zimą traci na znaczeniu, to w miesiącach letnich powraca, kiedy mamy ochotę popływać nawet w nocy. Czy zawsze rezygnowaliśmy z tego doświadczenia z powodu braku światła? Rozwiązaniem jest zainstalowanie systemu sztucznego oświetlenia w basenie.
W lecie dni stają się dłuższe, ale nigdy nie są wystarczająco długie; zawsze jest pragnienie, aby przedłużyć rozmowę, cieszyć się basenem w świetle gwiazd lub wziąć kolejną kąpiel z rodziną. Bez względu na powód: oświetlenie basenu jest uzasadnione korzyściami, jakie ze sobą niesie.
Po pierwsze, dobrze oświetlony basen poprawia widoczność na całym jego obwodzie, co zwiększa bezpieczeństwo dorosłych, dzieci i zwierząt domowych, zapobiegając potknięciom, poślizgnięciom i innym wypadkom. Podnosi on również walory estetyczne domu, ogrodu i samego basenu, który będzie wyglądał godnie nawet w najciemniejszą noc. Krótko mówiąc, oświetlenie basenu zwiększa dobre samopoczucie w środowisku zewnętrznym.
Wybór oświetlenia zewnętrznego dla basenu to nie lada wyzwanie. Istnieje wiele aspektów do rozważenia: rodzaj światła, liczba świateł, ich wysokość, lokalizacja, itp. Popełnienie błędu oznacza utratę oświetlenia, cennego zasobu w dużych basenach. Na przykład, zbytnie oddalenie od siebie reflektorów lub lamp zmniejszy intensywność ich światła, tworząc obszary ciemności; z drugiej strony, jeśli punkty świetlne znajdują się zbyt blisko siebie, intensywność światła będzie nieprzyjemna. Jak więc skutecznie oświetlić basen?

Wybór rodzaju światła.

Swoboda wyboru spośród nieskończonej liczby lamp basenowych i reflektorów stwarza więcej wątpliwości niż pewności. Zainteresowani nie powinni być jednak przytłoczeni, gdyż uniwersum produktów powiązanych podzielone jest na trzy rodzaje: (1) żarówki LED, charakteryzujące się prostym okablowaniem, minimalnym zużyciem energii i konstrukcją odpowiednią dla wszystkich rodzajów basenów; (2) lampy halogenowe, które rekompensują wysokie zużycie energii przystępną ceną i znakomitą wydajnością; oraz (3) lampy światłowodowe, mniej ekonomiczne rozwiązanie, charakteryzujące się prostą konserwacją, niskim zużyciem energii i wysoką wydajnością.
Oświetlenie basenu może również przybierać różne formy. Rynek oferuje tak oryginalne rozwiązania, jak lampy pływające, które poruszają się po basenie jak pływak, reflektory z magnesem, które mocuje się do ścian domu lub basenu, czy latarnie, które można przesuwać po obwodzie instalacji.

Znalezienie miejsca na instalację świateł.

Projekt basenu determinuje jego oświetlenie. Jeśli jedno jest zaniedbane, drugie zawiedzie. Dlatego zaleca się, aby wziąć pod uwagę kształt, rozmiar i lokalizację basenu przed zainstalowaniem świateł. Na przykład, jeśli basen znajduje się w pobliżu ganku lub fasady domu, światła powinny być zorientowane w przeciwnym kierunku, aby uniknąć irytujących odblasków; pośrednim rozwiązaniem byłoby zainstalowanie świateł na wysokich punktach, skierowanych w górę w kierunku basenu.
Z drugiej strony, jeśli dany basen ma rzymskie schody w środku, światła powinny być zainstalowane na końcach. W przypadku basenów szerszych niż normalne, system oświetleniowy powinien być umieszczony na przeciwległej ścianie; jeśli takie rozwiązanie powoduje olśnienie, światła powinny być zainstalowane na dnie basenu lub w wysokich punktach.
Typ basenu ogranicza zatem zakres możliwości oświetleniowych. Z tego powodu nowe baseny mają przewagę: mogą łatwo zharmonizować swój projekt z systemem oświetlenia, dokonując małych i dużych zmian, które byłyby niewykonalne w przypadku suchego betonu.

Określenie liczby i wysokości świateł.

Idealna liczba świateł w basenie zależy od jego wymiarów. Ogólna zasada sugeruje instalację jednego reflektora lub lampy na każde 20 metrów kwadratowych. Ze względu na zmienne natężenie światła, proporcje te należy dostosować do własnych potrzeb. W większości przypadków wystarczy jedno do trzech źródeł światła.
Przy ustalaniu wysokości lamp należy wziąć za punkt odniesienia górną część lub krawędź i zamontować je w odległości 70 cm od tego punktu. W ten sposób można oświetlić zarówno wnętrze basenu, jak i jego najbliższe otoczenie (oczywiście oświetlenie basenu może uzupełniać, ale nie zastępować oświetlenia zewnętrznego ogrodu lub tarasu).

Zapewnienie bezpieczeństwa oświetlenia.

Po odpowiedzi na pytanie, jak oświetlić basen, przedstawimy podstawowe środki bezpieczeństwa, które musi spełniać system oświetlenia. Przede wszystkim okablowanie i zasilanie reflektorów musi znajdować się poza basenem, w odizolowanym miejscu, chronionym przed światłem słonecznym i ewentualnymi zachlapaniami.
Przestrzeganie napięcia bezpieczeństwa jest również najlepszym sposobem zapobiegania wypadkom. Lampy i inne produkty basenowe zależne od energii elektrycznej muszą spełniać wymagania dotyczące ograniczenia napięcia (maks. 12 V dla prądu zmiennego i maks. 30 V dla prądu stałego). Oczywiste jest, że lampy i ich akcesoria muszą posiadać wysoki poziom wodoszczelności, który gwarantuje ochronę przed silnymi strumieniami wody.

Harmonizowanie świateł i dekoracji.

Z punktu widzenia estetyki, ten ostatni krok jest najważniejszy. Funkcjonalność i użyteczność oświetlenia — omówione już w kroku pierwszym, drugim i trzecim — nie są sprzeczne z projektem, który jest harmonijny z otoczeniem, tj. basenem i resztą ogrodu lub tarasu. Jeśli masz zdefiniowany styl (minimalistyczny, rustykalny, śródziemnomorski, itp.), wybrane oświetlenie powinno być zgodne z Twoją estetyką.
Kolejnym aspektem do rozważenia jest kolor oświetlenia. Jego wpływ na ludzką psychologię został obszernie wykazany. Odpowiedni kolor może stworzyć nastrojową atmosferę: spokój niebieskich odcieni, elegancja bieli, namiętność czerwieni itd.
Wiedza o tym, jak oświetlić basen za pomocą diod LED, wymaga również rozważenia mieszanki odcieni i ich możliwości. Na przykład, jeśli chcemy uzyskać dominujący kolor żółty, będziemy szukać równowagi między czerwonymi i zielonymi diodami LED; jeśli szukamy cyjanowego błękitu, zrobimy to samo z zielonymi i niebieskimi światłami.