Jak urządzić mały salon w bloku?

Właściciele niewielkich mieszkań w bloku bardzo często borykają się z problemem urządzenia pokoju dziennego. Jest to najczęściej spowodowane nie tylko małego metrażu, ale także wielu funkcji jakie musi spełniać salon. Oprócz miejsca na relaks należy wygospodarować miejsce dla gości oraz niejednokrotnie kącik zabaw dla dzieci, a nawet domowe biuro. Dlatego warto zastosować się do kilku porad dotyczących aranżacji małego salonu.

Wygodne meble

Podstawą w salonie są meble tapicerowane, które swoją wygodą zachęcają do leniwych wieczorów przy książce lub ulubionym serialu. Dysponując małą przestrzenią rozejrzyjmy się za rozkładanymi sofami lub wersalkami. Wybór wielkogabarytowego narożnika może przytłoczyć pomieszczenie. Mała rozkładana sofa z pewnością pomieści dwie osoby, a dzięki funkcji spania pozwoli przenocować niespodziewanych gości. Dodatkowym atutem jest pojemny schowek na pościel, który spełnia funkcję przechowywania nie tylko zapasowej pościeli. Meble tapicerowane do małego salonu muszą być przede wszystkim użyteczne i posiadać jak najwięcej schowków i możliwości rozkładania. Dzięki temu nie będą zajmowały całej przestrzeni i pozwolą na odpowiednie zagospodarowanie miejsca.

Gładka podłoga

W mieszkaniu w bloku bardzo dobrze jest zamontować panele podłogowe laminowane bez v-fugi. Dzięki temu uzyskamy wizualny efekt jednolitej tafli. Pomocnym rozwiązaniem jest położenie w sąsiadującym z salonem pomieszczeniu takiego samego dekoru i zastosowania montażu bez dylatacji. Pozbywając się progów stworzymy iluzję wolnego przejścia i dla naszego oka automatycznie mały salon wyda się znacząco większy. Ten efekt rewelacyjnie się sprawdza w sytuacjach gdy mamy połączenie z kuchnią, jak i przy wejściu z przedpokojem. Starajmy się aby podłoga, którą wybieramy posiadała jak najmniejsze wzory. Gładkość dekoru zapewni pożądany efekt powiększenia. Więcej w temacie podłogi w małym salonie znajdziemy na portalu budowlanym https://decorium.pl/.

Miejsce na drzwi

Najlepszym wyborem w małych przestrzeniach są drzwi przesuwne. Dzięki własnemu systemowi przesuwanemu montowanemu na ścinie, skrzydło drzwiowe swobodnie przesuwa się po szynie i zapewnia większą przestrzeń oraz nierzadko możliwość wstawienia dodatkowego umeblowania. Innowacyjną propozycją są drzwi chowane w ścianie. Do istniejącej ściany montujemy specjalny stelaż i zabudowujemy go płytami gipsowymi. Drzwi przesuwają się po dołączonych do zestawu szynach i chowają w zbudowaną przestrzeń ścienną. Jest to również praktyczne rozwiązanie podczas planowania odnowienia ścian w salonie.

Inspirujące dodatki

W małym salonie tak naprawdę im mniej rzeczy, tym lepiej. Właśnie z tego powodu wybierając zarówno meble, jak i dodatki musimy kierować się zasadą użyteczności. Zamiast obrazu na ścianie lepiej sprawdzi się lustro w ozdobnej ramie, które dzięki odbiciu światła powiększy optycznie salon. Zamiast ramek na zdjęcia na komodzie, postawmy ozdobną lampkę, którą rozświetlimy wnętrze. Wybierając firanki i zasłony kierujmy się lekkością materiału oraz jego przepuszczalnością. Zbyt ciemne wnętrze nada poczucie przytłoczenia i pomniejszy wizualnie mały salon w bloku.