Teren, na którym przyjdzie zamieszkać, należy wprzód ogrodzić. Zanim postawisz płot, musisz się do tego dobrze przygotować.
Teren musi być wyrównany, czysty i przygotowany do prac ziemnych. Płot przynajmniej w kilku miejscach musi być zagłębiony w ziemię na głębokość zapobiegającą przemarznięciu gruntu poniżej granicy posadowienia słupów nośnych.
Usuń kamienie, gałęzie i inne pozostałości po wcześniejszych pracach budowlanych lub zwyczajnie walające się śmieci.
- jeśli podłoże jest nierówne, trzeba w miarę możliwości zniwelować góry i doły.
- kiedy zadania przygotowawcze zostaną ukończone, można zacząć stawiać płot.
- będzie potrzeba do tego wiele detali np. złączki do paneli ogrodzeniowych.
Co zatem należy przygotować do montażu płotu?
Twoja lista powinna obejmować nie tylko metalowe detale, które jako gotowe komponenty posłużą do zakończenia prac montażowych. Oprócz tego potrzeba jeszcze sporo narzędzi i materiałów eksploatacyjnych.
Po pierwsze potrzebny będzie beton do mocowania w ziemi słupów. Beton można rozrabiać partiami na kilka lub kilkanaście przęseł.
Dalej słupki montażowe i nakładki na słupki. Słupki można kupić w dużym wyborze w składnicach budowlanych. Mogą mieć różny kształt przekroju. Zależnie od użytego profilu będą okrągłe, kwadratowe lub prostokątne. I takie też trzeba dobrać uchwyty mocujące. Inaczej montaż nie będzie możliwy.
Trzecim istotnym elementem ogrodzenia są gotowe panele ogrodzeniowe. Również w zależności od materiału mają odmienny wygląd. Drewniane najlepiej izolują optycznie od zewnętrznych terytoriów. Mogą też być wykonane z drutów, wtedy są prawie niewidoczne.
Do połączenia wszystkich elementów w całość potrzebne będą śruby, złączki i obejmy, które dzielimy na
– obejmy startowe
– obejmy pośrednie
– obejmy narożne.
Do prac przy wykonaniu płotu potrzeba też różnych narzędzi. Do prac ziemnych przyda się szpadel. Nim wykopiesz doły pod słupki. Łopata jest idealnym narzędziem do przemieszczania niewielkich ilości gruntu. Konstrukcja płotu powinna być postawiona zgodnie z orientacją poziomą i pionową. Do tego służy poziomica. Łączenie kolejnych punktów na trasie ściany płotu wykonuje się za pomocą sznurka rozpiętego na dwóch palnikach. Linka po naciągnięciu pokazuje linię prostą.
Zestaw potrzebnych akcesoriów dopełniają drewniane wsporniki.