Z jakich rodzajów puszek instalacyjnych korzystają elektrycy?

Budowa instalacji elektrycznej wymaga łączenia ze sobą przewodów, montażu zabezpieczeń i innych elementów, które mogą zwiększyć funkcjonalność instalacji. W celu bezpiecznego i wygodnego montażu tego typu elementów elektrycy korzystają z różnych rodzajów puszek instalacyjnych. Wyróżniamy puszki natynkowe hermetyczne i z zatrzaskiem, puszki podtynkowe, a także puszki zewnętrzne i bezhalogenowe, czyli wykonane z materiałów niepalnych.

Puszki podtynkowe i natynkowe

Podstawowym rodzajem puszek instalacyjnych wykorzystywanych w klasycznych instalacjach elektrycznych są puszki podtynkowe, czyli maskowane warstwą tynku oraz natynkowe, instalowane bezpośrednio na ścianie. Zasadnicza różnica pomiędzy tego typu elementami polega właśnie na sposobie ich montażu. W zależności od potrzeb elektrycy mogą sięgać po puszki natynkowe hermetyczne lub tradycyjne, z pokrywą samozatrzaskującą. Zastosowanie natynkowej puszki hermetycznej jest zalecane w miejscach narażonych na zachlapanie wodą oraz wszędzie tam, gdzie ryzyko zanieczyszczenia wnętrza puszki przez pył lub owady jest duże. Dzięki dużej szczelności oferowanej przez tego typu akcesoria instalacyjne ryzyko przypadkowego zwarcia jest mniejsze.

Puszki instalacyjne zewnętrzne i bezhalogenowe

Szczególnym przykładem instalacyjnych puszek elektrycznych są ich wersje przystosowane do montażu w gruncie oraz w miejscach newralgicznych, gdzie pojawia się ryzyko przeciążenia sieci, zwarcia i związanego z tym ryzyka pożaru. Puszki zewnętrzne, podobnie jak hermetyczne puszki natynkowe, mają na celu zabezpieczenie połączeń elementów instalacji elektrycznej przed wpływem czynników środowiskowych, przede wszystkim przed wodą. Takie puszki produkowane są z wytrzymałych materiałów, a wejścia na kable są uszczelniane elastycznym tworzywem o dużej trwałości. W sprzedaży dostępne są puszki zewnętrzne przystosowane do montażu w gruncie i tradycyjna puszka natynkowa hermetyczna o wysokiej klasie szczelności, przystosowane do montażu na zewnątrz. Puszki bezhalogenowe wykonane są z materiałów niepalnych i stosowane w celu redukcji ryzyka pożaru spowodowanego przeciążeniem lub zwarciem w sieci.

W codziennych pracach instalacyjnych elektrycy korzystają przede wszystkim z puszek podtynkowych. Gdy estetyka instalacji elektrycznej ma mniejsze znaczenie lub nie ma możliwości ukrycia instalacji pod warstwą tynku, stosowane są zatrzaskowe lub hermetyczne puszki natynkowe. W miejscach newralgicznych standardowe puszki zastępuje się puszkami niepalnymi, a w gruncie montowane są puszki zewnętrzne o wysokiej klasie szczelności.