Zasada działania rekuperatora – co trzeba wiedzieć?

Coraz więcej osób budujących lub remontujących wymarzony dom decyduje się na różne rozwiązania, dzięki którym bilans energetyczny budynku dąży do zera. To nie tylko zapewnienie właściwej izolacji przegród budowlanych czy stolarki okienno-drzwiowej, ale także zastosowanie wysokowydajnych urządzeń grzewczych, klimatyzacyjnych oraz wentylacji mechanicznej wyposażonej w wymiennik odzysku ciepła. Na ten ostatni aspekt warto zwrócić szczególną uwagę.

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Każdy dom musi mieć zapewnioną właściwą wentylację. System odpowiada za usuwanie zużytego, zanieczyszczonego powietrza i zastąpienie go powietrzem świeżym. Proces ma ogromne znaczenie dla utrzymania dobrego samopoczucia i zdrowia mieszkańców, a także, o czym często się zapomina, dla utrzymania właściwego stanu technicznego budynku. Dostępne są dwa rozwiązania – grawitacyjne (naturalne) i mechaniczne (wymuszone). Wentylacja grawitacyjna funkcjonuje na skutek różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, a do jej poprawnego działania konieczne jest wybudowanie kominów wentylacyjnych o odpowiedniej wysokości, oraz zabudowanie nawietrzaków okiennych. Zaletami tego rozwiązania jest niski koszt eksploatacyjny, jednak wymiana powietrza w budynku jest uzależniona od warunków atmosferycznych, a dodatkową wadą jest 40% strata ciepła w okresie grzewczym.

System wentylacji mechanicznej bazuje na wymuszeniu przepływu przez wentylatory napędzane silnikami elektrycznymi. Bez względu na warunki atmosferyczne, układ pozwala na pełną kontrolę nad strumieniem powietrza świeżego, które jest dostarczane do budynku, oraz nad strumieniem powietrza zużytego, które jest z niego wyrzucane. Utrzymanie określonych strumieni powietrza umożliwia kontrolę nad poziomem wilgotności i dwutlenku węgla w pomieszczeniach. Dodatkowo powietrze przepływa przez zespół filtrów powietrza, przez co jest oczyszczane z pyłów, lotnych związków organicznych i innych zabrudzeń znajdujących się w atmosferze. Układ wentylacji mechanicznej oparty o centralę wentylacyjną (rekuperator) jest wyposażony w układ odzysku ciepła (lub ciepła i wilgoci), który transferuje energię cieplną ze strumienia powietrza wyciąganego do strumienia powietrza świeżego ze sprawnością 80-90%, co znacznie ogranicza straty ciepła budynku w okresie grzewczym.

Co to takiego rekuperator i jak działa?

Rekuperator to potoczna nazwa centrali wentylacyjnej wyposażonej w układ odzysku ciepła. Centrala odpowiada za nawiew świeżego powietrza i usunięcie zużytego, a także przekazanie energii cieplnej z powietrza zużytego do powietrza świeżego. Dobrej klasy centrala wentylacyjna jest w stanie odzyskać 80-90% energii cieplnej. Rekuperator dodatkowo kontroluje poziom wilgotności w budynku oraz, dzięki zamontowanym filtrom, usuwa zanieczyszczenia i alergeny.

Dla utrzymania wysokiego komfortu i oszczędności związanych z odzyskiem ciepła centrale wentylacyjne są dedykowane do jednorodzinnego budownictwa energooszczędnego i pasywnego, a także są stosowane w obiektach przemysłowych, biurach, placówkach oświatowych i innych pomieszczeniach, gdzie wydajna wentylacja jest niezbędna.

Jednym z głównych elementów centrali wentylacyjnej jest wymiennik odzysku ciepła, w którym zachodzi proces transferowania ciepła ze strumienia powietrza wyciąganego do strumienia powietrza świeżego. Konstrukcja przeciwprądowych wymienników odzysku ciepła zapewnia pełną separację strumieni powietrza, więc nie dochodzi do ich mieszania.

Występuje kilka typów wymienników odzysku ciepła. Spotykane są wymienniki przeciwprądowe, entalpiczne, obrotowe i periodyczne. Najczęściej stosowane są wymienniki przeciwprądowe, które cechują się wysokim odzyskiem ciepła bez odzysku wilgoci. Wymienniki entalpiczne poza (nieco niższym) stopniem odzysku ciepła odzyskują również wilgoć. Wymienniki obrotowe poza (znacznie niższym) stopniem odzysku ciepła odzyskują znaczną część wilgoci. Wymienniki periodyczne cechują się utrzymaniem wysokiego odzysku ciepła przy równoczesnym transferze wilgoci na wysokim poziomie.

Więcej informacji na temat działania rekuperatora można znaleźć na stronie https://www.frapol.com.pl/produkty/35/Rekuperatory-ONYX

Dlaczego warto zamontować wentylację mechaniczną z rekuperatorem?

Stosowanie wentylacji mechanicznej zyskuje coraz więcej zwolenników. Najczęściej wymienianymi zaletami jest utrzymanie wysokiego komfortu przebywania w domu, ograniczenie kosztów ogrzewania, brak konieczności budowania kominów wentylacyjnych, lepsze wykorzystanie połaci dachowych bez kominów do zabudowania systemów fotowoltaicznych.

Dodatkowym aspektem przemawiającym za zastosowaniem wentylacji mechanicznej jest poprawa efektywności energetycznej budynku.

Warto zwrócić uwagę na to, że układ wentylacji mechanicznej można rozbudowywać o dodatkowe moduły grzewcze i chłodnicze, czy dodatkowe stopnie filtracji dokładnej, dla uzyskania odpowiednich parametrów komfortu i wykorzystania w pełni możliwości innych systemów w budynku.