agenci

5 wskazówek, jak znaleźć agenta nieruchomości

Współpraca z agentem nieruchomości może usprawnić cały proces, szczególnie w przypadku osób, które kupują swój pierwszy dom. Dlatego przedstawiamy kilka wskazówek, jak znaleźć najlepszego agenta, który pomoże przy zakupie nowego domu albo w jego sprzedaży.

Lokalizacja

Jeśli chcemy rozpocząć proces zakupu domu, najpierw zbadajmy agentów nieruchomości, którzy świadczą swoje usługi w okolicy, gdzie chcemy zamieszkać. Zadajmy sobie pytania: „Czy droga do pracy nie jest zbyt długa?”, „Czy będziemy mieć dostęp do terenów zielonych?”, „Czy w okolicy jest dobry system szkolny?”, „Jaki styl domu nas interesuje?” itp.

Ustalenie niektórych z tych rzeczy z wyprzedzeniem pozwoli nam zatrudnić lokalnego agenta, który poprowadzi nas we właściwym kierunku. W przypadku sprzedawców domów szukających agenta ofertowego możemy sprawdzić aktualne ceny ofertowe w wybranej okolicy, a także wszelkie niedawne sprzedaże domów, aby uzyskać lepsze pojęcie o średnim przedziale cenowym na tym konkretnym rynku nieruchomości.

Popytajmy wśród rodziny i znajomych

Jeśli mamy członków rodziny lub znajomych, którzy kupili domy w okolicy, gdzie i my planujemy zamieszkać, porozmawiajmy z nimi o wynajętym przez nich agencie. I jeżeli mieli pozytywne doświadczenia, poprośmy, aby nas z nim zapoznali.

A kiedy przyjdzie czas na rozmowę z agentem, zapytajmy, ile z jego działalności pochodzi od klientów, którym poleciły go inne osoby. Jeśli sprzedajemy swój dom, spróbujmy znaleźć agenta specjalizującego się w sprzedaży. A jeśli kupujemy, postawmy na agenta, który jest ekspertem w dziedzinie kupna.

Przepytajmy kilku agentów

Nie ograniczajmy się do rozmowy z jednym agentem, tylko z kilkoma. Ludzie często decydują się na pierwszego napotkanego agenta. To wcale nie musi być zły pomysł. Jednak zawsze lepiej porozmawiać z kilkoma, aby dokonać porównania, który z nich pasuje nam najlepiej.

Poprośmy też o listę ich ostatnich sprzedaży i rekomendacji oraz skontaktujmy się z byłymi klientami, aby usłyszeć ich opinie. Możemy nawet znaleźć pośrednika, który nam się podoba i przeprowadzić wywiad z wieloma agentami z biura.

I upewnijmy się, że mają doświadczenie w tych sprawach, ponieważ nieruchomości to praktyka zawodowa. Agenci często zaczynają swoją pracę pod okiem doświadczonych weteranów, którzy dzielą się wiedzą i powiązaniami. Jeśli agent nie ma kilkuletniego doświadczenia, lepiej, aby był częścią zespołu kierowanego przez doświadczonych agentów, którzy mogą go wspierać i mu doradzać.

Nie oznacza to, że należy wybrać najstarszego agenta, tylko takiego, który ma na swoim koncie jak najwięcej pomyślnych transakcji.

Sprawdźmy referencje

Kiedy podejmujemy tak dużą decyzję finansową, jak dom, chcemy dokładnie wiedzieć, z jaką osobą będziemy pracować i jaka jest jej historia. Jeśli podoba nam się dany agent, poprośmy go o referencje od poprzednich klientów i dokładnie je sprawdźmy. Spójrzmy na odpowiednie strony internetowe lub recenzje online, które mogą dać nam lepsze wyobrażenie o jego etyce pracy lub wskazać potencjalne sygnały ostrzegawcze.