poduszka

Jak wybrać dla siebie najlepszą poduszkę

Wybór poduszki jest tak samo ważny jak wybór dobrego materaca. Razem stanowią idealną parę i świetnie ze sobą współpracują. Dlatego za chwilę przedstawimy Wam wskazówki dotyczące tego, jak wybrać odpowiednią poduszkę do swoich potrzeb.

Określić sposób spania

Każdy z nas ma inny sposób spania. Natomiast ustalenie, którego z tych sposobów używamy, jest kluczem do określenia, jaki rodzaj poduszki będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Na przykład, jeśli śpimy na plecach, warto zainwestować w miękką i cienką poduszkę, która zapewnia wsparcie dla głowy i szyi, bez nadmiernego podnoszenia tych obszarów. A jeśli śpimy na boku, idealna jest gruba poduszka, która unika kontaktu szyja-ramię. Z kolei, jeżeli preferujemy spanie na brzuchu, idealna poduszka powinna być miękka lub elastyczna.

Chodzi o to, aby poduszka utrzymywała szyję w tej samej osi co kręgosłup.

Rodzaje materiałów na poduszki

Na rynku znajdziemy poduszki wykonane z wszelkiego rodzaju materiałów i wypełnień. A najpowszechniejsze z nich to:

Pióra

Bardzo miękka i wygodna opcja. Poduszki te nie odkształcają się z upływem czasu i szybko wracają do pierwotnego kształtu. Jednak są najlepsze dla osób, które nie poruszają się zbytnio podczas snu lub dla tych, które śpią na brzuchu.

Lateks

Materiał, który może być syntetyczny i naturalny, zapewniający dobre podparcie szyi i głowy. Poduszki te polecane są alergikom na roztocza.

Materiały syntetyczne

Lekkie i miękkie, zwykle wykonane z włókna poliestrowego. Są idealne dla dzieci lub osób szczupłych.

Pianka

Gwarantuje pamięć kształtu, ponieważ zachowuje nadany jej kształt. Polecana jest do spania na boku.

Materiały wiskoelastyczny

Ciekawy materiał, który zwykle ma własny system wentylacji. Dzięki temu zapewnia lepszy odpoczynek osobom cierpiącym na dolegliwości szyjki macicy, pleców lub głowy. Takie poduszki mogą być konwencjonalne lub lecznicze.

Dopasować idealny rozmiar

Biorąc pod uwagę, że nasza głowa, kręgosłup i szyja powinny być wyrównane podczas snu, musimy określić rozmiar swojej idealnej poduszki. Oto kilka kroków do rozważenia:

Poduszka wysoka: ma 15 cm grubości. Rozmiar ten jest idealny dla osób śpiących na boku.

Poduszka średnia: ma 12 cm grubości. Rozmiar ten jest idealny dla osób śpiących na plecach.

Poduszka niska: ma 10 cm grubości. Rozmiar ten jest idealny dla dzieci i osób śpiących na brzuchu.

Porównać dodatkowe korzyści i cenę

Jeżeli ustaliliśmy już najważniejsze cechy poduszki, teraz warto przyjrzeć się kilku dodatkowym aspektom.

Na przykład, istnieją poduszki wiskoelastyczne, przeciw roztoczom i antybakteryjne. Znajdują się one zaraz obok innych poduszek ergonomicznych i oferują chłodną powierzchnię.

Niektóre poduszki można dostosować do wielu pozycji, zapewniając wygodę bez względu na pozycję, w jakiej śpimy. Jest to przydatne dla osób, które nie mają określonej pozycji do spania.

Najdroższe opcje to poszewki ze specjalnymi powłokami Aloe Vera, które chronią naszą skórę w kontakcie z poduszką.