Co warto wiedzieć o krzesłach ewakuacyjnych?

Obecnie osoby niepełnosprawne i posiadające trudności związane z poruszaniem się mają możliwość korzystania z wielu nowoczesnych udogodnień. Wśród nich niektóre są absolutnie niezbędne do zachowania bezpieczeństwa i komfortu.

  1. Czym są krzesła ewakuacyjne?
  2. Elektryczne krzesła ewakuacyjne czy manualne krzesła ewakuacyjne – co wybrać?
  3. Ile kosztuje dobre krzesło ewakuacyjne?

W jaki sposób osoby niepełnosprawne i o ograniczonej zdolności poruszania mogą zostać szybko przetransportowane z miejsca, w którym występuje jakieś zagrożenie? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czym są krzesła ewakuacyjne?

Krzesła ewakuacyjne to urządzenia, służące do sprawnej i bezpiecznej ewakuacji osób niepełnosprawnych i takich o ograniczonej zdolności poruszania się. Wykorzystuje się je jednak nie tylko w sytuacji wystąpienia konieczności przeprowadzenia ewakuacji. Stosują je zarówno instytucje publiczne, straż pożarną, jak i służby medyczne. Co więcej, bardzo często korzystają z nich także osoby prywatne, które dbają o bezpieczeństwo pożarowe w swoim otoczeniu. Krzesło ewakuacyjne może pomóc w transporcie po schodach osób przytomnych, lecz pozbawionych umiejętności samodzielnego poruszania się. Dzięki temu, że ich rozłożenie jest szybkie i nieskomplikowane, a sprzęt jest gotowy do natychmiastowego użycia w kilka chwil, krzesła mogą być wykorzystywane przez specjalistów, jak i osoby prywatne. Warto pamiętać, że dobre krzesło ewakuacyjne powinno spełniać zasady bezpieczeństwa pożarowego.

Elektryczne krzesła ewakuacyjne czy manualne krzesła ewakuacyjne – co wybrać?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje krzeseł ewakuacyjnych: ręczne oraz elektryczne. Manualne modele są wytrzymałe, lekkie i praktyczne. Najczęściej wyposażone są w cztery koła. To właśnie dzięki nim istnieje szansa szybkiego przetransportowania niepełnosprawnej czy chorej osoby. Z kolei elektryczne krzesła ewakuacyjne zapewniają znaczne wspomaganie podczas procesu przewożenia pacjenta. Wykorzystują one specjalne gąsienice, które zapewniają bezpieczny transport po schodach. Jest to wygodna alternatywa dla tradycyjnych, manualnych krzeseł ewakuacyjnych.

Ile kosztuje dobre krzesło ewakuacyjne?

Ceny za krzesła do ewakuacji mogą się różnić w zależności od modelu. Zazwyczaj jednak najtańsze rodzaje można zakupić już za około 3 tysiące złotych. Jednocześnie warto pamiętać, że najlepsze i najnowocześniejsze modele kosztują nawet kilkanaście tysięcy. Bardzo istotne jest jednak, aby nie kierować się wyłącznie ceną. Podczas wyboru krzesła ewakuacyjnego najważniejsze jest dopasowanie modelu do swoich potrzeb.

elektryczne krzesło ewakuacyjne