Czego używać do montażu profili do fotowoltaiki na dachu krytym dachówką?

Gwarancją bezpieczeństwa eksploatacji paneli fotowoltaicznych przez długie lata jest ich prawidłowy montaż. W przypadku instalacji zakładanych na dachach spadzistych pokrytych dachówką stosuje się specjalne rodzaje uchwytów, które przytrzymują profile aluminiowe (stelaż pod fotowoltaikę), jednocześnie nie przyczyniają się do uszkodzenia dachówek i obniżenia szczelności dachu. Jakie to uchwyty i jak wygląda ich montaż?

Uchwyty hakowe do dachówki

Podstawowym elementem mocującym wykorzystywanym do montażu profili szynowych na dachach spadzistych pokrytych dachówką są uchwyty hakowe. W sprzedaży znaleźć możemy wiele rodzajów takich uchwytów, z których największą popularnością cieszą się modele regulowane, zapewniające większą swobodę działania, a tym samym większy komfort montażu profili. Na stronie https://marketstal.pl/uchwyty-do-fotowoltaiki znaleźć można kilka różnych przykładów takich uchwytów, w tym ich specjalne wersje do charakterystycznych dachówek płaskich, czyli do karpiówki. Dla zagwarantowania trwałości konstrukcji stelażu pod fotowoltaikę do produkcji uchwytów i dedykowanych im śrub mocujących wykorzystuje się materiały odporne na korozję. Najczęściej jest to tzw. stal ferrytyczna, odporna na rdzewienie.

Instalacja uchwytów do konstrukcji dachu

Przygotowanie stelażu pod panele fotowoltaiczne na dachu skośnym krytym dachówką, nawet przy zastosowaniu dedykowanych uchwytów hakowych wymaga demontażu części dachówek. Oczywiście ściąga się wyłącznie kilka-kilkanaście dachówek i tylko na czas przykręcenia stalowych uchwytów do drewnianych elementów konstrukcyjnych dachu, do łat lub krokwi. Największy komfort montażu zapewniają uchwyty hakowe z regulacją, z kątownikiem lub płaskownikiem wyposażonym w wiele otworów montażowych. Takie rozwiązanie pozwala przesuwać uchwyt zgodnie z potrzebą. Po przykręceniu uchwytów do drewnianej konstrukcji dachu ponownie mocuje się dachówki i sprawdza szczelność pokrycia. Następnie do części uchwytów wystających ponad poziom dachówek przykręca się profile szynowe, na których później instalowane są panele fotowoltaiczne.

Zainstalowanie profili szynowych pod fotowoltaikę na dachu spadzistym krytym dachówką ceramiczną lub tradycyjną karpiówką nie jest trudne. Wystarczy skorzystać z dedykowanych rozwiązań montażowych w formie odpowiednio wyprofilowanych uchwytów hakowych wykonanych z odpornej na korozję stali. Jeśli uchwyty zostaną przykręcone do drewnianej konstrukcji dachu zgodnie ze sztuką, wówczas cała stelaż będzie stabilny i ochroni panele przed podmuchami wiatru.