Do mocowania i zabezpieczania różnorodnych przewodów elastycznych, przede wszystkim w instalacjach wodnych, gazowych i pneumatycznych, wykorzystuje się wiele typów opasek zaciskowych. Najpopularniejszymi ich wersjami są opaski ślimakowe zbudowane ze stalowej taśmy i mechanizmu zaciskowego w formie śruby z łbem najczęściej sześciokątnym, ze szczeliną na wkrętak. W sprzedaży dostępne są również tzw. opaski uszkowe. Czym oba rodzaje opasek się od siebie różnią?
Budowa opaski uszkowej i ślimakowej
Najbardziej uniwersalną konstrukcją opasek zaciskowych są modele ślimakowe, które składają się ze zwiniętej w kształt koła taśmy stalowej o karbowanej powierzchni i przytrzymującego ją mechanizmu zaciskowego na bazie śruby. Stalowa taśma zawija się na siebie, co przypomina budowę skorupki ślimaka. Dzięki temu istnieje możliwość łatwego regulowania zacisku, a tym samym jego szybkiego dopasowania do obwodu elastycznego przewodu. Opaski uszkowe mają formę jednolitej obejmy stalowej z wyprofilowanymi po bokach wypustkami, jedną lub dwiema, które po założeniu na przewód zaciska się przy pomocy obcęgów. Takie opaski zapewniają mniej swobody działania i są dedykowane przewodom o konkretnym przekroju. Oba rodzaje opasek produkuje się ze stali, najczęściej nierdzewnej, dzięki czemu są odporne na korozję.
Zastosowania opasek ślimakowych i uszkowych
Zarówno ślimakowe, jak i uszkowe opaski zaciskowe używane są do mocowania przewodów elastycznych do różnego rodzaju złączy gwintowanych. Ich przeznaczenie zależy od rozmiaru opaski i rodzaju użytego do jej wyprodukowania materiału. Na stronie https://www.martechpneumatyka.pl/przewody-pneumatyczne-i-zwijacze/opaski-i-obejmy-zaciskowe znaleźć można wiele typów opasek ślimakowych i opaski uszkowe w różnych rozmiarach. Opasek wykonanych ze stali nierdzewnej używa się w miejscach narażonych na działanie wilgoci, również na zewnątrz. Opaski ze stali wzmocnionej wykorzystuje się w instalacjach wysokociśnieniowych i zastosowaniach przemysłowych. Zwykłych opasek stalowych używa się do mocowania przewodów w domowych i warsztatowych w instalacjach wodnych, gazowych, ewentualnie pneumatycznych.
Podstawowa różnica pomiędzy opaskami ślimakowymi i uszkowymi polega na rodzaju narzędzia potrzebnego do ich zaciśnięcia. W przypadku opasek ślimakowych jest to wkrętak lub klucz nasadowy z odpowiednim rodzajem łba. Do zaciskania opasek uszkowych wykorzystuje się obcęgi. W tym drugim przypadku nie ma możliwości rozluźnienia raz wykonanego zacisku. Zagięcie jest trwałe i raz użytej opaski nie da się wykorzystać ponownie.