Jak wprowadzić ciepło do minimalistycznego wnętrza?

Proste, oszczędne domy biją dzisiaj rekordy popularności, ale czasami nawet w takich wnętrzach warto dodać trochę życia i osobowości. Oto kilka sztuczek, które możesz wypróbować.
Minimalizm we wnętrzach jest na czasie, zwłaszcza że wizualna prostota jest kojąca dla tych, którzy mają stresujące życie. Ale w rzeczywistości możliwe jest posiadanie minimalistycznego, relaksującego domu bez uczucia ciasnoty i sztywności. Spróbuj dodać akcentujący kolor, fajną lampę sufitową lub nieco zużyte detale, a zobaczysz, że możesz dodać zarówno osobowości, jak i ciepła, nie rezygnując ze spokoju. Sprawdź te wskazówki, aby uzyskać to, co najlepsze.


Znajdź miejsce dla książek


Każdy wie, że książki wnoszą do wnętrza wyjątkową atmosferę. Półki lub stosy wypełnione historiami z życia, podróżami, ekscytacją i przygodami… Jeśli chcesz dodać osobowości i trochę zorganizowanego bałaganu w swojej śnieżnobiałej sypialni lub salonie, powinieneś pozwolić, aby książki odnalazły swoje miejsce! Regały na książki w różnych okresach zyskiwały lub traciły na popularności, ale jeśli nie chcesz stawiać regału, możesz zdecydować się na półki. Jeśli rozważasz takie rozwiązanie, upewnij się, że półki są odpowiednio zamocowane do ściany. Książki potrafią naprawdę dużo ważyć!.


Lampa sufitowa


Większość z nas prawdopodobnie zdecydowało się na białe sufity w domu. Jeśli pomalowałeś na biało również ściany, ryzykujesz, że twoje wnętrze zleje się w monotonną spokojną całość. Jeśli chcesz, żeby jednak coś zostało wyeksponowane, pomyśl o efektownej lampie. Lampa zwisająca z sufitu może być dokładnie tym, co przyciągnie wzrok, „języczkiem” uwagi, jakiego potrzebuje pomieszczenie. Pamiętaj, że kupując lampę, nie chodzi tylko o wygląd samej oprawy. Bardzo ważny jest również wybór pomiędzy ciepłym i zimnym światłem – to ono w dużej mierze wpływa na wrażenie, jakie chcesz osiągnąć w pomieszczeniu.


Dywany i tekstylia, które wprowadzają miękkość


Mówiono to już niezliczoną ilość razy, ale można o tym wspomnieć jeszcze raz, tekstylia, dywaniki i poduszki są nie tylko miękkie i przytulne do chodzenia lub odpoczynku, ale wizualnie dodają nowy wymiar do pokoju. Myśl w oparciu o strukturę i mieszaj różne tkaniny i materiały. Na tle białej bazy naprawdę można rozmaicie eksperymentować.


Otwarte miejsce do przechowywania


Wszystkie wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym, mają ukryte miejsca do przechowywania. Aby ożywić całość, musisz zrobić coś szalonego – zamiast ukrywać szafy, schowki, skrzynie, czy szuflady, trzeba je wyeksponować. Jak to zrobić? Spróbuj zdemontować drzwi szafki lub zastąpić je szklanymi drzwiami. Możesz również tworzyć martwe natury na ławkach i szafkach. Absolutnie nie musi to prowadzić do tego, że całość będzie wyglądać niechlujnie. Masz na celu raczej wprowadzenie życia. Zdecyduj się na stworzenie małych grup kwiatów, misek, pamiątek z podróży i ulubionych przedmiotów, zamiast swobodnie je rozrzucać.


Używaj zielonych roślin


Zielone rośliny o dużych liściach są nie tylko piękne dla oka, ale mają wiele korzystnych właściwości, które czynią je prawdziwymi faworytami w środowisku wewnętrznym. Oprócz oczyszczania powietrza i pochłaniania niebezpiecznych substancji, zwiększają wilgotność powietrza. Stanowią ciepły, powitalny element, który dosłownie ożywia sztywne pomieszczenia.


Wyeksponuj osobiste rzeczy


Bez względu na to, jak bardzo ascetycznie możesz żyć, na pewno masz osobiste rzeczy, które niosą ze sobą wyjątkowe wspomnienia. Odziedziczona książka? Obraz? Tekst? Pozwól, aby te rzeczy miały swoje miejsce i wnieś wrażenie ciepła i prywatności. Możesz je oprawić i powiesić.


A może coś starego?


Stare przedmioty? Dla jednych to, co jest stare, jest zniszczone, zużyte, niepraktyczne i powinno być wymienione. Dla innych, starocie są niezwykle cenne, ponieważ noszą w sobie historię, przeżycia. Prawdą jest, że jeśli chcesz dodać uczucia i serca do bezdusznego, nowoczesnego pokoju, starocie będą niezastąpione. Połącz drzwi kuchenne o wysokim połysku ze zużytymi krzesłami lub ustaw drabinę do przechowywania ręczników w nowo wykafelkowanej łazience.


Dodaj akcent kolorystyczny


Minimalizm dla wielu oznacza biel, biel i znowu biel – co najwyżej z plamami czerni i szarości w harmonijnych skalach kolorystycznych. Spróbuj wybić się ponad te stereotypy i dodaj akcentujący kolor! Jeśli boisz się radykalnych rozwiązań, możesz wybrać kolor z dużą ilością czerni lub światła, aby nie tworzyć zbyt silnego kontrastu. Ciepłe kolory: rdzawa czerwień, brudny róż i bladożółty lub miętowa zieleń, petrol blue i burgund od razu dodadzą pomieszczeniu miękkości.