Stabilny system podparcia instalacji rurociągowej – jak go stworzyć?

Jednym z podstawowych aspektów w przypadku użytkowania instalacji rurociągowych jest konieczność zapewnienia im niezawodnego i solidnego systemu podparcia, gwarantującego bezpieczną i bezawaryjną eksploatację. Jego elementy muszą być bardzo starannie dobrane, a następnie umiejętnie zamontowane. Poszczególne mocowania do rur stalowych mają kluczowy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu, dlatego powinny charakteryzować się najwyższą jakością oraz spełniać szereg istotnych wymogów technologicznych.

Opracowanie projektu instalacji

Układ instalacji rurociągowych jest bardzo skomplikowany, ponieważ uwzględnia szereg elementów rozmieszczonych w różnych miejscach całego obiektu. Na wytrzymałe i solidne przytwierdzenie ich do ściany czy stropu pozwala specjalnie dobrane mocowanie rur stalowych. Z tego względu uwzględnienie odpowiednich uchwytów i obejm ma znaczenie już na etapie projektowania instalacji. Konieczne będzie zadbanie zarówno o prawidłowe parametry, jak i trafne rozmieszczenie punktów podparcia. Punkty stałe PS znajdują zastosowanie w usztywnieniu instalacji, dlatego używa się ich pomiędzy zmianami w jej przebiegu celem uniemożliwienia ruchu we wszystkich kierunkach. Mocowania w formie podpór przesuwnych PP ograniczają z kolei poprzeczny ruch rur, pozwalając przy tym na przesuw w kierunku osi danego rurociągu. W ten sposób można zapewnić prawidłowe funkcjonowanie instalacji, niezależnie od zmiennych obciążeń mechanicznych oaz termicznych.

Zastosowanie odpowiednich elementów

Systemy zamocowań mogą być zbudowane z różnych elementów, które razem tworzą trwałe podparcie dla tworzonej instalacji. Kompletny zestaw komponentów może zawierać rozmaite podpory, obejmy i uchwyty do rur ze stali nierdzewnej, charakteryzujących się określonym zastosowaniom. Część produktów da się wykorzystać np. przy montażu przewodów wentylacyjnych. W przypadku elementów zabezpieczonych warstwą izolacyjną, odpowiedni system można zastosować w instalacjach chłodniczych i zyskać skuteczną ochronę przed występowaniem mostków termicznych. W takich elementach funkcję termoizolacyjną spełnia specjalnie dobrana pianka poliuretanowa, która dodatkowo działa w sposób wyciszający.

miejsce na foto1

Łatwy i szybki montaż instalacji rurociągowej

Wszystkie elementy mocujące w instalacjach rurociągowych powinny być łatwe i szybkie w montażu. Produkty spełniające ten warunek pozwalają na znaczące usprawnienie całego procesu instalacyjnego, co przekłada się na duże oszczędności pod względem ponoszonych kosztów eksploatacyjnych i czasu pracy. W tym aspekcie bardzo korzystnie wypadają mocowania do rur stalowych dostępne w ofercie firmy Sikla. Produkty te mogą być dostarczane w formie zestawów już wstępnie zmontowanych, co pozostaje nie bez znaczenia dla ułatwienia i przyspieszenia działań montażowych. W przypadku problemów przy ich wyborze, wystarczy nawiązać kontakt z działem technicznym i uzyskać kompleksowe doradztwo pod kątem dopasowania mocowań optymalnych dla występujących obciążeń.

Właściwy dobór parametrów

Systemy zamocowań rurociągów powinny bazować na elementach posiadających określone parametry. Duży wpływ na bezpieczeństwo, trwałość, niezawodność i wygodę użytkowania ma sam etap produkcji takich komponentów, który powinien być ściśle kontrolowany oraz bazować na zastosowaniu materiałów wysokiej jakości. O faktycznych parametrach danego produktu w znacznym stopniu decydują wyniki badań i testów realizowanych przez firmy zewnętrzne, które zajmują się certyfikowaniem elementów wykorzystywanych w instalacjach rurociągowych. Obecnie wytwarzane systemy zamocowań cechują się dużą uniwersalnością, co pozwala na znacznie bogatsze możliwości wyboru pod kątem optymalizacji tworzonego układu. Poszczególne mocowania do rur stalowych można dzięki temu przeprowadzić przy zastosowaniu produktów dedykowanych. Jako przykład może posłużyć łączenie czołowe, pozwalające na uzyskanie wysokiej szczelności połączeń przy zachowaniu ich jednolitego wyglądu. Wiele obejm i chwytów spełnia też szereg wytycznych pod względem eliminowania przenoszenia dźwięków.