Jakie farby, do jakich powierzchni stosować?

Jest niezwykle ważne, aby wybrać odpowiednią farbę do domu, zwłaszczazwłaszcza że w zależności od powierzchni będziesz potrzebował różnych materiałów. Również drzwi, ramy lub ściany wymagają szczególnego rodzaju farby, aby uzyskać lepsze wykończenie. Szukając rodzaju farby do domu, przekonasz się, że istnieje kilka rodzajów. Najważniejsze z nich to dobrze znane wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe, więc każdy z nich ma pewne cechy charakterystyczne dla danego zastosowania.

Farby na bazie wody.

Polecane są do wykładania pomieszczeń wewnętrznych, zwłaszcza że są szybkoschnące i nie pozostawiają silnych zapachów. Będziesz także w stanie zrobić kilka warstw farby w bardzo krótkim czasie, co jest doskonałe, jeśli trzeba malować swój dom szybko. Farba ta jest również bardzo łatwa do czyszczenia za pomocą pędzli i wałków, zwłaszcza, że można usunąć nadmiar farby z odrobiną wody. W ramach tego typu farby można znaleźć dwa rodzaje farb, które będą pokrywać różne powierzchnie, takie jak lateks i emalie na bazie wody.
1. Farby lateksowe są doskonałe do sufitów i powierzchni o małym ruchu pieszym, czyli przestrzeni, które nie są bardzo ruchliwe.
2. Farby emaliowe na bazie wody są idealne do dużych pomieszczeń, które zawsze mają kontakt z ludźmi.
Wszystkie są łatwe w czyszczeniu i wystarczają na długi czas.

Farby rozpuszczalnikowe.

Ten rodzaj farby jest idealny do pomieszczeń takich jak łazienki, kuchnie lub pomieszczeń, w których występuje para wodna lub wilgoć. Najważniejsze jest to, że są one bardzo odporne i łatwe do czyszczenia. Doskonale sprawdzają się w przestrzeniach zewnętrznych. Przede wszystkim są one odporne na deszczowy i wilgotny klimat, więc nie trzeba będzie stale odnawiać farby na powierzchniach. Do czyszczenia tego rodzaju farby potrzebne są dwa elementy, woda i rozcieńczalnik. Dzięki tym produktom szybko wyczyścisz swoje pędzle, palety czy wałki. Jeśli mówimy o farbach na bazie rozpuszczalnika, najważniejsze są farby olejne i emalie syntetyczne, szczególnie dlatego, że nadają się do różnych faktur lub powierzchni.
1. Farby olejne są zalecane do obróbki powierzchni drewnianych, dzięki czemu Twoje drzwi, meble, między innymi, będą cieszyć się nowym i lśniącym wykończeniem.
2. Emalie syntetyczne są stosowane do powierzchni metalowych, szczególnie w celu zapobiegania rdzy.

Najistotniejsze, aby ustalić, na jakiej powierzchni zamierzasz pracować, aby ustalić rodzaj farby. To pozwoli Ci wybrać najlepszy rodzaj farby dla Twojego domu, aby uzyskać najlepsze wyniki, jak również wykończenia.