W jaki sposób działa mechanizm odpowiedniego ciśnienia wody – woda ze studni oraz woda wodociągowa

Na początek warto wspomnieć ogólnie, że dom zaopatrywany w wodę z własnej studni wybudowanej przed powstaniem wodociągu możemy podłączyć do sieci, kiedy ta powstanie. Nie jest to jednak obowiązkowe, zależy od decyzji inwestora. W taki oto sposób działania mechanizm odpowiedniego ciśnienia w przypadku wody ze studni oraz wody wodociągowej:

1). Woda ze studni – należy wiedzieć, że jest tłoczona do instalacji przez pompę, która automatycznie się włącza, kiedy zaczynamy pobierać wodę (odkręcamy kran), i wyłącza, kiedy kończymy. Najłatwiejszym sposobem sterowania pracą pompy jest wyłącznik ciśnieniowy reagujący na spadek ciśnienia w instalacji, który następuje w chwili odkręcania kranu z wodą. Warto wiedzieć, ze w domach jednorodzinnych pobór wody jest bardzo nierównomierny – woda jest nierzadko odkręcana, ale na krótko. Sprawia to, że pompa musi więc włączać na krótki czas i mieć długie okresy postoju, a to nie jest korzystne dla jej trwałości. Co należy zrobić aby ograniczyć liczbę włączeń i wydłużyć okresy postoju? Aby ograniczyć liczbę włączeń i wydłużyć okresy postoju między nimi, w instalacji trzeba zamontować zestaw hydroforowy (pompa wirowa ze zbiornikiem ciśnieniowym), w którym będzie gromadzony zapas wody pod odpowiednim ciśnieniem, wystarczający do pokrycia zapotrzebowania na nią w trakcie przerw w pracy pompy. Natomiast w przypadku studni przeznaczonej wyłącznie do podlewania ogrodu zestaw hydroforowy nie jest potrzebny, bowiem pompa tłocząca z niej wodę włącza się stosunkowo rzadko i pracuje wtedy dłuższy czas ze stałą wydajnością.
2). Woda wodociągowa – należy wiedzieć, że zazwyczaj dopływa do punktów poboru bez pomocy dodatkowych urządzeń, bowiem w sieci jest tłoczona pod ciśnieniem. Dzięki temu nie ma też kłopotu z działaniem podgrzewaczy przepływowych, które uruchamiają się tylko wtedy, kiedy zimna woda dopływa do nich pod odpowiednim ciśnieniem. Natomiast jeśli jednak ciśnienie w miejscu podłączenia jest zbyt niskie (na przykład w wyniku przyłączenia do wodociągu nadmiernej liczby odbiorców), w niektórych punktach poboru, zwłaszcza położonych na najwyższej kondygnacji, wtedy strumień wody może być niewystarczający. Wówczas przyda się zestaw hydroforowy, który podłącz się bezpośrednio do sieci (jest to tak zwane ssanie z nadciśnieniem lub napływem). Pompa z silnikiem o regulowanych obrotach pozwoli zagwarantować w domu stałe ciśnienie wody, niezależnie od wielkości poboru.